wigor-targi.comwigor-targi.com

STREFA WIEDZY

WIEDZA PRZEDE WSZYSTKIM

Stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje, nasi wystawcy, partnerzy i patroni, ogółem: wszyscy zaangażowani w XII Wystawę i Targi Zoologiczno - Botaniczne ZOO BOTANIKA 2013, przygotowują dla wszystkich odwiedzających liczne propozycje o charakterze edukacyjnym, popularyzatorskim i poradniczym.

Obok nieodpłatnych porad specjalistycznych z różnych dziedzin, programów edukacyjnych dla najmłodszych, przygotowujemy otwarty dla wszystkich panel wykładowy o tematyce zoologicznej i botanicznej.

Wykłady, pokazy i prezentacje o zróżnicowanej tematyce skierowane będą zarówno do profesjonalistów, hobbystów, jak i wielbicieli oraz pasjonatów.

13 WRZEŚNIA 2013 (PIĄTEK) 

12:30 - 13:00 Co nasz pies chce nam powiedzieć, Katarzyna Szewczyk
                              
Katarzyna Szewczyk, zoopsycholog, behawiorysta, właściciel firmy Psi Zmysł
 
13:00 – 14:00 Panel akwarystyczny: Wychudzenie jako symptom wielu problemów zdrowotnych ryb akwariowych, lek. wet. Piotr Międła (Animalian)
                              
Wychudzenie i utrata kondycji towarzyszy wielu chorobom ryb ozdobnych. Autor dokona przeglądu tych jednostek chorobowych i zwróci uwagę na problemy związane z ich diagnostyka tylko na podstawie wyglądu i zachowania ryb.
 
lek. wet. Piotr Międła Ukończył Wrocławski Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Specjalista chorób ryb. W swej pracy zawodowej łączy doświadczenie i wiedze zdobytą podczas studiów i specjalizacji z wieloletnim stażem akwarysty. Służy swoją wiedzą zarówno hobbystom, jak i sklepom, hurtowniom czy profesjonalnym hodowcom.
 
14:00 – 15:00  Panel akwarystyczny: Cenne naturalne składniki w żywieniu ryb akwariowych, Marek Brachaczek (TROPICAL)

zioła i inne rośliny jako element diety ryb akwariowych, ich właściwości i znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ryby

Marek Brachaczek, 48 lat, mgr Wydziału biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 19 lat kierownik sekcji akwarium-terrarium w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Hodowca i miłośnik zwierząt egzotycznych, zwłaszcza gadów, płazów i ryb.

15:00 – 16:00  Panel botaniczny: Dlaczego rośliny mogą rosnąć bez gleby?, dr Piotr Chohura (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
 
Krótki rys historyczny metod uprawy roślin pod osłonami (szklarnie i tunele), rodzaje upraw bezglebowych, systemy hydroponiczne, aeroponika. Prezentacja i charakterystyka podłoży ogrodniczych. Czynniki wpływajace na wzrost roślin i ekonomikę upraw pod osłonami.
 
Dr inż. Piotr Chohura zatrudniony w Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zainteresowania naukowe to podłoża do uprawy roślin ogrodniczych oraz bezglebowe systemy uprawy (hydroponika klasyczna i z podłożem, aeroponika) oraz nawozenie i żywienie i żywienie roślin ogrodniczych.
 
16:00 – 17:00  Pająki żyjące w Polsce i na świecie, Andrzej Piróg (Arachnea)
 

14 WRZEŚNIA 2013 (SOBOTA)
 

10:00 – 11:00   Festiwal Psa i Kota: Dodatki paszowe stosowane w karmach dla psów i kotów, dr inż. Olga Lasek
 
Karmy przemysłowe dla psów i kotów zawierają liczne dodatki paszowe, które dostarczają niezbędnych składników pokarmowych, wpływają na metabolizm oraz prawidłową pracę między innymi układu pokarmowego, szkieletowego i odpornościowego. W wykładzie zostanie przedstawiony podział i krótkie omówienie wybranych dodatków oraz ich wpływ na organizm psów i kotów.

dr inż. Olga Lasek, z wykształcenia zootechnik, specjalista żywienia zwierząt, absolwentka Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na co dzień pracownik Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa. Zainteresowania naukowe dotyczą żywienia zwierząt monogastrycznych głównie psów, kotów i ptaków, wartości pokarmowej i energetycznej karm oraz wpływu substancji biologicznie czynnych na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.


11:00 – 12:00   Panel akwarystyczny: Żywienie ryb w różnych warunkach chowu - dr inż. Wojciech Górecki

wykład będzie zawierał krótkie omówienie: przystosowania ryb do odżywiania się różnymi rodzajami pokarmów, poruszał istotne zagadnienia związane z chowem w warunkach hurtowni, sklepu zoologicznego i domowego akwarium oraz skrótowo przedstawiał tematykę prawidłowego doboru karm i metod ich podawania.

dr inż. Wojciech Górecki Z wykształcenia zootechnik i ichtiolog, absolwent Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na co dzień zajmuje się realizacją projektów naukowo-badawczych i wdrożeniowych z zakresu nauk rolniczych. Z zamiłowania jest akwarystą i pszczelarzem.
 
12:05 – 12:35      Festiwal Psa i Kota: Kocie krwiodawstwo oraz zwierzęce banki krwi, Magda Królikowska (Świat Kotów)

wykład ma na celu poinformowanie uczestników Targów o istnieniu zwierzęcych banków krwi. W wykładzie znajdzie się krótka historia banków krwi, a także spis placówek działających w Polsce. Wykład będzie uwzględniał opis jakie zwierze może zostać dawcą, jaka krew jest poszukiwana, a także statystyki dotyczące zużycia krwi i zapotrzebowania na nią.
 
Magda Królikowska, Absolwentka Wyższej Szkoły Turystyki i Rekreacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rodowita warszawianka. Ze zwierzętami związana od urodzenia - przez jej dom przewinęły się całe rzesze kotów, psów, gryzoni wszelkiego rodzaju i innych zwierząt. W tej chwili Project Managerka Świata Kotów oraz szczęśliwa posiadaczka zaadoptowanego kocura bez ogona. Kociara pełną gębą, zakochana po uszy w swoim pupilu.
 
12:40 – 13:40      Festwial Psa i Kota: W zdrowym ciele zdrowy duch - czyli jak dbać o sprawność fizyczną naszego pupila, lek. wet. Natalia Sobczak (e-lecznica.pl)
 
temat wykładu związany z dbaniem o sprawność fizyczną psów, o zapobieganiu chorob układu ruchu oraz o leczeniu i rehabilitacji zwierząt.
 
lek.wet. Natalia Sobczak W latach 2004 - 2010 studiowała na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Odbyła w gabinecie internistycznym oraz w ambulatorium położnictwa Katedry Rozrodu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.W roku 2011 odbyła staż w Monachium w renomowanym ośrodku rehabilitacji psów "Reha Für Hunde". Natomiast w roku 2012 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wykładowca na warsztatach prowadzonych z zakresu fizjologii sportów kynologicznych.
 
13:45 – 14:45      Festiwal Psa i Kota: Opieka nad szczenną suczką oraz przyjęcie porodu w warunkach domowych, dr n. wet. Marcin Zawadzki (e-lecznica.pl)
 
temat wykładu związany z ciążą i porodem u suki, o problemach jakie napotykają właściciele gdy ich piesek zajdzie w ciążę.
 
Lek. wet. Marcin Zawadzki w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu. Następnie odbył praktykę w Małopolskim Centrum Biotechniki i Rozrodu Zwierząt oraz pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Opolu i Wrocławiu. W latach 2006-2007 odbywał staże kliniczne oraz uczestniczył w stypendiach naukowych w Monachium oraz Wiedniu. W roku 2007 rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, które ukończył w roku 2011. Od 4 lat prowadzi własną prywatną praktykę.
 
15:00 – 15:30      Panel weterynaryjny: Urazy kostno - stawowe u psów i kotów, lek. wet. Dariusz Rzepka (Przychodnia Weterynaryjna Ołtaszyńska)
 
15:30 – 16:30    Panel botaniczny: Tajniki uprawy roślin mięsożernych, Albert Janota (Carnisana)
 
Albert Janota - pasjonat roślin mięsożernych, absolwent biotechnologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie podjął studia II stopnia na kierunku biotechnologia roślin. Współprowadzi Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "CarniSana" zajmujące się produkcją roślin mięsożernych z całego świata. Zastępca przewodniczącego Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego WBiOŚ UŚ oraz zastępca przewodniczącego Interdyscyplinarnego Koła Przyrodników "Planeta". Prowadzi prelekcje, warsztaty i zajęcia laboratoryjne o tematyce biologicznej. Współpracuje z Ogrodem Botanicznym UW w Warszawie i z Palmiarnią Miejską w Gliwicach. Zainteresowania: botanika, kultury in vitro roślin, mykologia, muzyka.
 
17:00 – 18:00      Panel botaniczny: Anomalie pogodowe i ich wpływ na zdrowie roślin, dr Włodzimierz Kita (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
 
Gwałtownie zmieniające się w ostatnich dekadach warunki atmosferyczne, zarówno w sezonie wegetacyjnym jak i poza nim czyli w zimie, spowodowały wzrost zagrożeń dotychczas nie występujących lub występujących sporadycznie. Niespotykane dotychczas warunki atmosferyczne są groźne zarówno dla roślin rolniczych, sadowniczych i warzyw jak i roślin w ogrodach przydomowych, działkach, parkach i lasach. Pośrednio powodują zwiększenie zagrożenia i porażenia roślin przez groźne choroby i szkodniki. Znajomość tych zagrożeń często pozwala ich uniknąć.
 
Dr inż. Włodzimierz Kita Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, fitopatolog i mikolog, zajmuje się ochroną roślin przed chorobami oraz badaniami grzybów, nie tylko chorobotwórczych.

 15 WRZEŚNIA 2013 (NIEDZIELA)

10:30 – 11:00   Kara i nagroda w szkoleniu zwierząt towarzyszących, Katarzyna Szewczyk
                              
Katarzyna Szewczyk, zoopsycholog, behawiorysta, właściciel firmy Psi Zmysł
 
11:00 – 12:00      Panel akwarystyczny: Podstawy profilaktyki i terapii chorób ryb ozdobnych, dr inż. Krzysztof Kazuń (Animalian)
 
Wykład będzie zawierał krótkie omówienie: przystosowania ryb do życia w wodzie, parametrów wody odpowiednich dla ryb akwariowych, elementów dobrostanu ryb mających bezpośredni wpływ na ich stan zdrowotny, znanych grup i wybranych jednostek chorobowych wraz z ogólnym, zaprezentowaniem stosowanej profilaktyki i leczenia.

dr inż. Krzysztof Kazuń z wykształcenia ichtiolog, absolwent Wydziału Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego ART w Olsztynie, zatrudniony w Zakładzie Patologii i Immunologii Ryb Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, zajmuje się problemami zdrowotnymi ryb słodkowodnych tak krajowych jak i egzotycznych, z zamiłowania akwarysta i fotograf
 
12:05– 12:35       Panel weterynaryjny: Diagnostyka radiologiczno - ultrasonograficzna u zwierząt małych w nagłych przypadkach, lek. wet. Dariusz Rzepka (Przychodnia Weterynaryjna Ołtaszyńska)
 
12:40 – 13:10      Panel weterynaryjny: Laser CO2 - nowoczesne metody chirurgiczne w walce z nowotworami u psów i kotów, Joanna Paczuska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Co raz większą grupę pacjentów weterynaryjnych stanowią psy i koty zmagające się z chorobą nowotworową. Jak rozpoznać chorobę nowotworową u naszych zwierząt i kiedy zglosić sie do lekarza weterynarii? Jakie są możliwośći współczesnego leczenia, czy podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym i jakie jest ryzyko? Jakie możliwości leczenia i korzyści daje nam zastowanie lasera chirurgicznego? Kiedy należy podjąć decyzję o eutanazji? Na te pytania postarm się odpowiedzieć podczas mojego wykładu.

Lek. wet. Joanna Paczuska w latach 2004-2010 studiowała na Wydziale Medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od października 2010 roku jest doktorantką w Katedrze i Klinice Chirurgii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu. Współpracuje również z Wrocławską lecznicą dla zwierząt „Podaj Łapkę”, „Ostrowskim Centrum Weterynaryjnym” oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.
 
13:15 – 14:15      Panel botaniczny: Tajniki uprawy roślin mięsożernych, Albert Janota (Carnisana)

Albert Janota - pasjonat roślin mięsożernych, absolwent biotechnologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie podjął studia II stopnia na kierunku biotechnologia roślin. Współprowadzi Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "CarniSana" zajmujące się produkcją roślin mięsożernych z całego świata. Zastępca przewodniczącego Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego WBiOŚ UŚ oraz zastępca przewodniczącego Interdyscyplinarnego Koła Przyrodników "Planeta". Prowadzi prelekcje, warsztaty i zajęcia laboratoryjne o tematyce biologicznej. Współpracuje z Ogrodem Botanicznym UW w Warszawie i z Palmiarnią Miejską w Gliwicach. Zainteresowania: botanika, kultury in vitro roślin, mykologia, muzyka.
                              
14:20 – 15:20      Panel akwarystyczny: Preparaty do czarnych wód Marek Brachaczek(TROPICAL)

charakterystyka, rozmieszczenie geograficzne, gatunki ryb zamieszkujące czarne wody, sposoby przygotowywania stosowane w akwarystyce.

Marek Brachaczek, 48 lat, mgr Wydziału biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach, 19 lat kierownik sekcji akwarium-terrarium w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Hodowca i miłośnik zwierząt egzotycznych, zwłaszcza gadów, płazów i ryb.

 
15:30 – 16:30      Choroby układu kostnego u fretek, lek. wet. Tomasz Piasecki

dr nauk wet. Tomasz Piasecki, specjalista specjalista chorób ptaków i zwierząt futerkowych, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Targi

Newsletter

Rezerwacja miejsc

Strona główna | Kontakt | Mapa strony

Copyright © 2007 WIGOR-TARGI.COM Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: realizacja: bobrowski.pl